Ajankohtaista

11.4.2025

Liikenne

Väylävirasto: Hyvinkää-Karjaa-rataosuudella aloitettu riskipuiden poistotyöt

Rautatie

Hyvinkää–Hanko-radan sähköistys ja tasoristeyksien parantaminen -hankkeessa riskipuiden poistoon liittyvät työt ovat käynnistyneet. Poistoa tehdään Hyvinkää-Karjaa-rataosuudella radan välittömässä läheisyydessä Raaseporin, Lohjan, Vihdin, Nurmijärven sekä Hyvinkään kuntien alueilla.

”Olemme saaneet jonkun verran huolestuneita yhteydenottoja riskipuiden poistosta. Ihmiset ovat olleet huolissaan muun muassa puuston poiston laajuudesta ja tehdyn työn jäljestä. Riskipuiden kaatoa suoritetaan monitoimikonehakkuuna. Jotta metsäkone pääsee työskentelemään alueella, joudumme tekemään ennakkoraivausta ja samalla valitettavasti poistamaan varsinaisten riskipuiden lisäksi myös pienempiä puita ja aluskasvillisuutta. Raivausten jälkeen tiheä metsämaisema tietysti muuttuu ja ymmärrämme, että tästä voi syntyä mielikuva, että puita olisi poistettu enemmän kuin mitä olisi tarpeellista. Riskipuiden poistosta jää risuja ja oksia maastoon, joita poistamme koneellisesti. Kulkureittien läheisyydessä risujen siivousta tehdään myös käsin”, kertoo Väyläviraston projektipäällikkö Harri Sakki.

Riskipuiden poiston yhteydessä kaadetaan puita, jotka kasvaisivat riskipuiksi lähitulevaisuudessa eli ne poistetaan samalla, koska vuosittaisiin riskipuiden poistoihin ei ole mahdollista varata resursseja. Riskipuiden poisto on rautatieturvallisuuden kannalta välttämätön turvallisuustoimi, jossa rautatien suoja-alueelta poistetaan puustoa, joka voi kaatua rautatien päälle. Puustoa poistetaan rautatien suoja-alueelta, jolla tarkoitetaan rautatiealueen ulkopuolista aluetta, radan molemmin puolin sijaitsevaa, 30 metrin etäisyydelle ulottuvaa aluetta reunimmaisen raiteen keskeltä. Riskipuiden poistoilla on tarkoitus varautua myös ilmastonmuutoksen vuoksi lisääntyneisiin myrskyihin. Sillä estetään puiden kaatuminen rautateille, mikä aiheuttaisi merkittävää haittaa rautatieliikenteelle.

Riskipuiden poistosta tehdään ympäristöselvityksiä ja myös ornitologi tutkii puut pesimäaikana ennen puiden poistoa

Ennen riskipuiden poistoa on Hyvinkää–Hanko-radan sähköistys ja tasoristeyksien parantaminen -hankkeessa tehty ympäristöselvityksiä, joissa on tutkittu esimerkiksi uhanalaisten eläin- ja kasvilajien esiintymistä alueella. Puiden poistossa noudatetaan ELY-keskukselta saatuja ohjeistuksia. Koska riskipuiden poistoa tehdään myös lintujen pesimäaikana 1.4.–30.7., on kaadettavaksi suunnitellut puut tutkittu ornitologin toimesta ennen poistoa. Tällä on varmistettu, että lintujen pesimäpuita ei kaadeta.

”Väyläviraston ympäristöperiaatteet ohjaavat Väyläviraston jokapäiväistä toimintaa ja ympäristöperiaatteiden toteutumista toiminnassa arvioidaan jatkuvasti. Riskipuiden poistourakan toteutumista valvotaan normaalien toimintaperiaatteidemme mukaisesti”, jatkaa Sakki.

Lisätietoja

Väylävirasto: Harri Sakki, projektipäällikkö, p. 029 534 3211, etunimi.sukunimi@vayla.fi

Seuraa hanketta: https://vayla.fi/hyvinkaa-hanko

Hyvinkää–Hanko-radan sähköistys ja tasoristeyksien parantaminen -hankkeessa on sähköistetty 149 kilometriä pitkä, yksiraiteinen Hyvinkää–Hanko-rata ja parannettu yhteysvälin tasoristeyksien turvallisuutta.

Takaisin listaukseen