Ajankohtaista

5.3.2025

Lapset, Opetus ja koulutus, Rakentaminen, Sisäilma, Tapahtumat, Tilakeskus, Varhaiskasvatus, Viestintä

Lintumetsän päiväkoti- ja koulurakennuksen keskustelutilaisuus huoltajille ja naapurustolle 20.3. klo 18

Lepsämän päiväkoti ja Lepsämän koulun Lintumetsän toimipiste korvataan uudella Lintumetsän päiväkoti- ja koulurakennuksella, joka tarjoaa terveelliset, turvalliset sekä toimintaa tukevat tilat lapsille ja henkilökunnalle. Samalla päiväkoti- ja koulurakennuksen piha kunnostetaan. Rakennukseen tuleva liikuntasali palvelee myös iltakäyttäjiä. Tavoitteena on, että tilat tulevat käyttöön jo syksyllä 2025. Urakoitsijaksi valittiin Parmaco Oy.

Henkilökunnalle, lapsille, huoltajille sekä naapurustolle järjestetään maaliskuussa keskustelutilaisuuksia, joissa kerrotaan lisää tulevasta rakennuksesta, piha-alueesta sekä liikennejärjestelyistä. Huoltajien ja naapuruston keskustelutilaisuus järjestetään 20.3. klo 18–19.30. Kunta tiedotti aiemmin, että tilaisuus olisi järjestetty 6. päivä.

Tule keskustelemaan kanssamme 20.3. klo 18 alkaen

Nurmijärven kunta ja Parmaco järjestävät Lepsämän päiväkodin pihalla keskustelutilaisuuden, jossa huoltajilla sekä alueen asukkailla on mahdollisuus tutustua rakennuksen suunnitelmiin sekä liikenne- että pihasuunnitelmiin ja saada vastauksia kysymyksiinsä. Tilaisuudessa on tarjolla makkaraa ja  lasten piirustusnäyttely aiheesta Tulevaisuuden koulu.

Ohjelma 20.3.

klo 18 tilaisuus alkaa
klo 18.05 sivistysjohtaja Tiina Hirvosen alustus
klo 18.10 tilakeskuksen päällikkö Pasi Kivelä
klo 18.15 Parmacon puheenvuoro
klo 18.15–19.30 Jutustelua, vastauksia kysymyksiin, mahdollisuus tutustua suunnitelmiin

Tilaisuudessa ovat paikalla myös Lepsämän koulun rehtori Jaakko Heikkilä, Lepsämän päiväkodin johtaja Ritva Säilä-Paajanen sekä muita kunnan viranhaltijoita. Sateisella säällä tilaisuus siirretään Lintumetsän toimipisteen ruokalaan. Tule kuulemaan lisää hankkeesta, keskustelemaan ja viihtymään. Tilaisuudessa on makkara- ja mehutarjoilu!

Takaisin listaukseen