Ajankohtaisia asioita nuorisopalveluissa
Kesälle 2025 tulossa yksi uusi leiri viikolle 27
Tule mukaan viettämään unohtumattomat päivät luonnon ja seikkailun parissa!
Märkiön leirikeskuksessa järjestetään uusi erähenkinen luonto- ja seikkailuleiri
Ma 30.6. klo 12 – to 3.7. klo 12. Ilmoittautuminen tälle leirille alkaa ma 7.4.2025 klo 9. Lisätietoja ja ilmoittautumislinkki löytyvät leirit sivulta.
Muiden kesän 2025 leirien ilmoittautuminen on käynnissä🌞🌳🌼
Kesällä järjestetään viikoilla 23-26 ja 31 yöleirejä Märkiön leirikeskuksessa ja päiväleirejä nuorisotiloissa. Leirien lisäksi nuorisotiloissa on muuta avointa toimintaa.
Ilmoittautuminen leireille on alkanut to 20.3.2025 klo 9. Lisätietoja ja ilmoittautumislinkit löytyvät leirit sivulta, täällä.
Nuorisotilojen avoimista toiminnoista tullaan tiedottamaan lähempänä kesää nuorisotilojen omilla sivuilla sekä somessa.
Nuorisoyhdistysten avustukset on haettavana
Toiminta- ja kohdeavustuksia myönnetään nurmijärveläisille nuorisoyhdistyksille ja nuorten toimintaryhmille hyvinvointilautakunnan 24.1.2023 § 5 hyväksymän nuorisoyhdistysten avustussäännön mukaisesti.
Toiminta-avustuksiin varattu määräraha on 24 000 euroa ja kohdeavustuksiin varattu määräraha on 4 500 euroa. Hakuaika on 10.3.-31.3.2025. Hakemukseen tulee liittää avustushakemuslomakkeessa mainitut liitteet.
Haku koululaisten iltapäivätoimintaan kaudelle 2025–2026
Haku koululaisten iltapäivätoimintaan käynnistyy 17.3. ja päättyy 21.4.2025. Haku tapahtuu ainoastaan Wilman kautta.
Nuorisotilojen vakiokäyttövuorot kaudelle syksy 2025 – kevät 2026
Vakiokäyttövuorot on haettavana 1.-30.4.2025 Timmi-varausjärjestelmän kautta.
Apua ja vinkkejä kesätöiden hakuun!
Nuorten työpajalla kokoontuu KESÄTYÖHAKU-ryhmä, jossa pähkäillään yhdessä kesätyöasioita. Ilmoittaudu mukaan 31.1.2025 mennessä, joko s-postilla minna.m.saarinen@nurmijarvi.fi tai puh. 040 317 4804.

Nuorten kesätyö 2025

Luonto ja elämys -hanke
Nuorisopalvelut on aloittanut vuoden kestävän hankkeen, jossa on tavoitteena saada lapsia ja nuoria innostumaan Nurmijärvellä kauniista luonnosta erilaisten seikkailu- ja elämyspedagogiikan menetelmien avulla ja saada onnistumisen kokemuksia ja seikkailuita lähiluonnossa. Hankkeessa käynnistetään yhdessä nuorisotilojen kanssa ryhmätoiminnat, jotka ovat avoimia 3-6-luokkalaisille sekä 7-9-luokkalaisille.
Märkiön leirikeskuksen myyntiä valmistellaan PK seudun partiosäätiölle
Lisätietoja asiasta löytyy täältä.
Seuraa ajankohtaisia asioita somessa
________________________________
Ajankohtaista kunnassa