Ajankohtaista

11.3.2025

Kiinteistöt, Nuoriso

Kunta haluaa turvata leiritoiminnan Märkiössä – Valmistelussa leirikeskuksen myynti Pääkaupunkiseudun Partiosäätiölle

Märkiön leirikeskuksen nykyinen kunto edellyttää erittäin laajoja korjaustoimenpiteitä. Nurmijärven kunta haluaa turvata leiritoiminnan jatkumisen Märkiössä. Kunta on halunnut löytää toimijan, joka on valmis sitoutumaan Märkiön kehittämiseen ja yhteistyöhön kunnan kanssa. Kunta kartoitti mahdollisia ostajatahoja ja Pääkaupunkiseudun Partiosäätiö on ilmaissut halunsa ostaa Märkiön leirikeskuksen. Valmisteltavan kiinteistökaupan lähtökohtana on, että kunta järjestää myös jatkossa leirikeskuksessa leiritoimintaa, ryhmäytyksiä ja toimintapäiviä lapsille ja nuorille. Märkiön leirikeskus sijaitsee Hyvinkään kaupungin alueella.

Miksi kunta myy Märkiön?

Kunnassa on tehty päätös, että kunta pyrkii myymään sellaisia kiinteistöjä, joiden omistaminen ei ole taloudellisesti perusteltua. Valtuuston päätöksellä kunta on aloittanut Märkiön leirikeskusten myynnin selvittämisen, ja Pääkaupunkiseudun Partiosäätiö on ilmaissut halunsa ostaa Märkiön leirikeskuksen sekä kehittää kiinteistöä.

Nykyisessä kunnossaan Märkiön leirikeskus edellyttää tulevaisuudessa erittäin laajoja korjaustoimenpiteitä. Mikäli leirikeskus rakennettaisiin uudelleen, muodostuisi kunnalle 3 miljoonan euron kulut. Leirikeskuksen ylläpitokustannukset ovat nykyisellään noin 100 000 euroa vuodessa ilman peruskorjauskuluja, kunnan arvion mukaan ne olisivat peruskorjauskulujen kanssa lähivuosina noin 236 000 euroa vuodessa.

Kiinteistökaupan on tarkoitus astua voimaan 1.8.2025 alkaen. Myymällä leirikeskuksen kunta vähentää kiinteistöriskiään leirikeskuksen osalta sekä mahdollistaa leiritoiminnan, ryhmäytysten ja toimintapäivien jatkumisen Märkiössä. Partiosäätiön tavoitteena on aloittaa kiinteistössä peruskorjaustoimenpiteet heti syksystä 2025 alkaen.

Lasten ja nuorten toiminta jatkuu edelleen Märkiössä

Lähtökohtaisesti kunta on halunnut löytää kiinteistölle ostajan, joka on valmis sitoutumaan leirikeskuksen ylläpitoon ja pitkäaikaiseen kehittämiseen leirikäytössä.Pääkaupunkiseudun Partiosäätiön kanssa ollaan tekemässä sopimus, ettäkunnan leiritoimintaa voidaan jatkaa Märkiössä pitkällä vuokrasopimuksella. Kunta vuokraa Märkiön leirikeskusta 60 päivää vuodessa, mikä vastaa nykyistä käyttöä. Kunnan vuokraushinta on huomattavasti nykyisiä ylläpitokustannuksia edullisempi vaihtoehto. Nurmijärveläiset lapset ja nuoret pääsevät jatkamaan leiritoimintaa totuttuun tapaan.  Järjestöillä on jatkossakin mahdollisuus vuokrata käyttövuoroja Märkiöstä.

Kunta tiedottaa tarkemmista myyntitiedoista, kun osapuolet ovat allekirjoittaneet sopimukset.

Partiolaisten leiritoimintaa Kiljavalla jo 1950-luvulta

Partiolaisten Kiljavan-leirikeskus Märkiöjärven rannalla on toiminut partiolaisten leiri- ja kurssikeskuksena jo lähes 70 vuoden ajan. Partiotoiminta Kiljavan alueella perustuu arkkitehti Väinö Vähäkallion ja hänen edesmenneiden lastensa muistoa vaalivan Kai, Eeva ja Aarne Vähäkallion Muistosäätiön lahjoituksiin ja tukeen.

Leirikeskus ja sitä ympäröivät maa-alueet palvelevat partiolaisten lisäksi muitakin toimijoita: alueella järjestetään säännöllisesti esimerkiksi pelastuskoiraharjoituksia ja talvisin Nurmijärven Latu ja Polku järjestää leirikeskuksessa kaikille avoimia avantouintikertoja kolmesti viikossa. Kesäisin Leirikesä ry:n avoimet lastenleirit kokoavat Kiljavalle satoja lapsia nauttimaan monipuolisesta ohjelmasta. Kuntalaisten käyttöön jäävät edelleen alueen reitit, hiihtolatu ja laavu.

Pääkaupunkiseudun Partiosäätiö on vuonna 2003 perustettu yleishyödyllinen säätiö, jonka tarkoituksena on tukea pääkaupunkiseudun partiotoimintaa. Märkiön leirikeskus järven vastarannalla täydentää luontevasti olemassa olevaa kokonaisuutta ja mahdollistaa entistä kattavammat puitteet nuorison hyväksi tehtävälle toiminnalle.

Takaisin listaukseen