Kirjasto
Kirjastoissa tapahtuu 17.–31.3.2025

Rasismin vastaisella viikolla Klaukkalan kirjastossa vierailevat kirjailijat ja Mixed Finns -yhteisön perustajat Alice Jäske ja Janina Waenthongkham (kuva Kosmos).
Pääkirjastossa vietetään kuntavaali-iltaa
Pääkirjaston ja Kalevalaisten Naisten lukupiirissä käsitellään 17. maaliskuuta kello 18 Ingeborg Arvolan teosta Jäämeren laulu.
Kuntavaaliehdokkaat vastailevat yleisön ennakkoon jättämiin kysymyksiin pääkirjaston vaali-illassa 19. maaliskuuta kello 18. Illassa puhutaan kirjastoon, kulttuuriin ja omaan kylään liittyvistä asioista. Tilaisuuteen osallistuvat ehdokkaat voi tarkistaa kunnan tapahtumakalenterista.
Tarinoiden ja silmukoiden äärelle kokoonnutaan 20. maaliskuuta kello 18. Aikuisten käsityön täyteisessä teehetkessä kuunnellaan tarinoita ja tehdään omia käsitöitä. Voit tulla myös vain kuuntelemaan ja nauttimaan teestä ja seurasta. Tervetuloa mukaan!
Elokuvakerhossa esitetään 26. maaliskuuta kello 17.30 palkittu iranilais-ranskalainen draama The Salesman vuodelta 2016. Elokuva kertoo nuorestaparista, jonka elämä suistuu raiteiltaan uudessa kodissa tapahtuvan hyökkäyksen vuoksi. Elokuvan kesto on 1 t 58 min ja ikäraja K12.
Myös lapsille on luvassa elokuvaa. Valkokankaan valloittaa 27. maaliskuuta kello 16 maailmankuulu maanantaita inhoava ja lasagnea rakastava katti Karvinen. Elokuva on vuodelta 2024, ja sen kesto on 1 t 37 min. Ikäraja esitykseen on K7, aikuisen seurassa K4.
Klaukkalan kirjastossa asiaa moninaisuudesta
Nurmijärven museo järjestää Klaukkalan kirjastossa 18. maaliskuuta kello 15 K60-tapahtuman Lauluin luotu Suomi. Kertojana tapahtumassa on Helsingin kaupunginmuseon tutkija Jere Jäppinen, jonka johdolla lauletaan yhdessä esiteltyjä lauluja. Säestäjänä toimii Armaan Madar.
Aikuisten lautapelikerhossa pelaillaan yhdessä 18. maaliskuuta kello 17.30–20. Peli-illat järjestetään kevään aikana joka toinen tiistai.
Lasten Kino esittää 18. maaliskuuta kello 17.30 ja 22. maaliskuuta kello 13 vauhdikkaan koko perheen animaation Itse ilkimys 4 vuodelta 2024. Elokuvassa perheellistynyt entinen superpahis saa uuden vastustajan ja joutuu vaihtamaan maisemaa. Elokuvan kesto on 1,5 t ja ikäraja K7/K4. Maksuttomia lippuja jaetaan kirjastossa.
Rasismin vastaisella viikolla Klaukkalan kirjastossa pidetään sarjakuvapajaa lapsille ja nuorille 20. maaliskuuta kello 16–19. Sarjakuvapajan teemana on moninaisuus ja tasa-arvo. Samana iltana kello 18 kirjaston Mixed Finns –tapahtumassa kirjailijat Alice Jäske ja Janina Waenthongkham kertovat tietokirjastaan Mixed: Suomalaista elämää kulttuurien risteymässä ja avaavat antirasismin käsitteistöä.
Lukulemmikki Luka ottaa vastaan lukemaan opettelevia 20. maaliskuuta kello 17.30–18.30. Lukuvuoron varaus Klaukkalan kirjaston asiakaspalvelusta.
Kirjapiirin kirjana on 25. maaliskuuta klo 18 Ingeborg Arvolan Jäämeren laulu. Kirjapiiriä vetävät Seija Mauro ja Anna-Kaisa Laakso.
Tarinoita luetaan satutuokiossa 26. maaliskuuta kello 18. Jokainen tuokioon osallistuja saa tarran satupassiinsa. Satutuokion kesto on noin 20 minuuttia.
Rajamäen kirjastossa pelataan ja luetaan
Rajamäen kirjaston peliviikolla 17.–21. maaliskuuta kirjastossa on pelillistä ohjelmaa arki-iltapäivisin kello 12–15. Teemoina ovat mm. pakopelit, tietovisat, lautapelit sekä Minecraft ja Pokémon.
Kirjaston päivänä 19. maaliskuuta kirjastossa pidetään lukuretriitti kello 17–19. Tule lukemaan lempikirjaasi mukavassa seurassa. Ota oma kirja ja viltti mukaan! Teetarjoilu. Kirjaston palvelut eivät ole käytössä lukuretriitin aikana.
Lautapelejä pelaillaan lautapeli-illassa 20. maaliskuuta kello 17–18.45.
Näyttelyt
Pääkirjaston Galleria Villessä on esillä 20. maaliskuuta asti kuvataiteilija Maritta Nurmen näyttely Mitä on tämä valo. 25. maaliskuuta avautuu Nurmijärven kuvataidekoulun oppilastöiden näyttely.
Klaukkalan Galleria Toivossa on esillä Marjo Akkasen näyttely Unien kaleidoskooppi.
Kaikki maaliskuun tapahtumat osoitteessa https://www.nurmijarvi.fi/kuntalaisen-palvelut/kulttuuri-ja-vapaa-aika/kirjasto/tapahtumat/